ANDA ÇEVRİMDIŞI İNSANOĞLU

“Anda ol” “Anı yaşa” artık modern çağın meşhur söylemlerinden. Hiç bu kadar zor olmamıştı belki bunu yapmak. Onca uyaranın içinde dikkatini toplayıp sadece yaşadığın anı düşünmek. Yap yapabilirsen. Telefon çalıyor, trafiktesin korna sesleri, kızan bağıran insanlar, bir haber duydun canın sıkıldı aklın kaldı, azıcık vakit buldun işten güçten telefonu eline aldın sosyal medyaya daldın gibi gibi birçok şey. Her şeye yetişmeye çalışan insanoğlu yaşadığı ana geç kalıyor.

Geçmiş zamanlarda da işler vardı ama her şeyi kolaylaştıran teknoloji bu konuda bizi zora sokuyor. Özellikle elimizdeki telefonlar sanki anı katletmek için gelmişler. Elimizde telefonlar ile gezinirken o anda değil başka zaman ve hayatlarda geziniyoruz. Günde toplasak kaç dakika hayata çevrimiçiyiz? Belki bunun bile farkında değiliz. Hayatı simülasyon olarak yaşıyoruz. O anda değil, geçmişte gelecekte gezinirken gün bitiyor. Gün doğup batıyor biz onu doğru düzgün izleyemeden. Mevsimler geçiyor onu bile tam anlamıyla hissetmiyoruz. Ne esen rüzgar ne yağmur ne de kar. Biz iş koşuşturmacası, bozulan insan ilişkilerimiz, gelecek kaygısı,  ödenecek faturalarımız ile uğraşırken olup bitiyor her şey. Zihin bir orda bir burada gezinirken beden onu bekliyor. Beden için istediği zamanda istediği yerde olmak daha mümkün değil. Bu ayrılık insanın verimliliğini, üretkenliğini, duygularını, hislerini olumsuz etkiliyor. Tek olumlu tarafı, zihnin farklı zamanlara gidebilmesi, psikolojik tedavilerde işe yarıyor. Özellikle geçmişteki travmaları temizlemede. Belki de bunun için bize bir nimet olarak verildi ama biz insanoğlu olarak onu da olumsuzlaştırabiliyoruz.

Modern çağın bize sunduğu dezavantajlardan biri anda çevrimdışı olmak. Öyle bir kaptırmışlık ki, anda olmadığımızın bile farkında değiliz. Deseler hayatı dolu dolu yaşadın mı diye? Ne doğru düzgün hissederek nefes almadıysak ne de başımızı kaldırıp göğe bakmadıysak yaşadık demek zor. Anı yaşamak için çaba sarf etmek zorundayız artık. Bunun için egzersizler var. Araştırıp uygulamak size. Meşhur söylem ile bitireyim. Carpe diem! (Anı yakala)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: