HAYAT TEKERRÜRDEN İBARET OLMASIN

Tarih niye tekerrür eder? Hiç düşündünüz mü bunu?  Burada kastettiğim tarih ülke tarihi falan değil. Gerçi tarihin tekerrür etmesini biz sadece o tarih için olduğunu düşünsek de kendi kişisel tarihlerimiz için de durum farklı değil.

İnsanoğlunun yaşadığı zaman dilimi içerisinde geçmişi onun kişisel tarihi diyebiliriz. İnsanın savaşları, barışları, kendisiyle ya da başkasıyla yaptığı anlaşmalar, sınırları gibi birçok konu onun geçmişi ve tarihi aslında. Bu tarih de tıpkı diğer tarih gibi tekrara düşebiliyor. Zaman ilerledikçe kişinin aynı kişiler ile aynı sorunları yaşaması ya da farklı kişiler ile benzer olayları tekrar tekrar yaşaması hayatının bir parçası oluveriyor. Hani bazen gayri ihtiyari ağzımızdan dökülüverir ya “Niye bunlar hep benim başıma geliyor?” ya da “Niye bu insanlar hep beni buluyor?” diye, işte bu hayatta tekrara düştüğümüzün göstergesi. Peki hayatta neden tekrar olur? Sınavdayız çünkü. Hayatımızın her alanında sınavdayız. Geçemediğiniz bir konu mu var? Affı yok. Tekrar tekrar sınava tabi tutuluyoruz. Diyelim ki, yaşadığımız şehri değiştirdik, etrafımızdaki insanları değiştirdik ama yaşanılan olaylar değişmemiştir.  Benzer kişiler gelip bulmuştur yine bizi. Ta ki bizim almamız gereken dersi alana kadar devam eden bir döngü. Ders alındığında artık o insanlardan ya da olaylardan eser kalmamıştır ya da o insanlar bize karşı değişmiştir.

Kafa karıştırıcı değil mi? “Hadi canım sende” dediniz belki. Gözlemleyin hayatı ve kendinizi. Fark edeceksiniz her şeyin ne kadar sistemli ilerlediğini. Bunu fark etmek hayatımızı da kolaylaştıracak aslında. Daha az kızacağız insanlara bu şekilde. Çünkü onlara değil, almamız gereken derse odaklanmış olacağız. Ne diyelim eskilerin deyişiyle “Et-tekrarü ahsen velev kene yüz seksen”, tekrar güzeldir yüz seksen kere de olsa. Tabi hayatta bu kadar tekrara gerek kalmadan güzel dersler alabilelim ki hayat tekerrürden ibaret olmasın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: